​​​​​"ראשונים ללשון"

השתל​מות למורים לעברית מרחבי העולם במכון מופ"ת

ביוזמת ההסתדרות הציונית​

ביום שלישי כ"א בשבט תשע"ח, 6 בפברואר 2018, אירחנו בערוץ הבין-לאומי של מכון מופ"ת קבוצת מורים לעברית מרחבי העולם שהגיעו לישראל לסמינר שיזמה המחלקה לעברית של ההסתדרות הציונית.
הפנייה לבניית ההשתלמות ולביצועה נעשתה על ידי ענבל בראל, ראש המחלקה לעברית בהסתדרות הציונית, והקבוצה כללה 25 מורים ממגוון מדינות: אוסטרליה, אנגליה, ארצות הברית, גרמניה, הונגריה, ונצואלה, טורקיה, צרפת וקנדה. ליום ההשתלמות במופ"ת הצטרפו חמישה מורים/מדריכים ממשרד החינוך בראשותה של ד"ר רינת גולן.
בחלקה הראשון של ההשתלמות קיבלו המשתתפים הצצה אל מכון מופ"ת. הם ערכו היכרות עם מבחר מסגרות הפעילות במכון, בדגש על הפעילות הבין-לאומית ובעיקר זו העוסקת בתחום הוראת העברית כשפה נוספת. חברי צוות הערוץ הבין-לאומי הציגו בפני הקבוצה את התוכנית להוראת עברית כשפה נוספת באקדמיה המקוונת, את פורטלי התוכן האקדמיים, את הסמינרים המקוונים, את הפורום הבין-לאומי המקוון של המורים לעברית​ ואת גולת הכותרת שלו – מפגשי הקיץ השנתיים שמתקיימים במכון.
בחלקה השני של ההשתלמות נהנו המשתתפים מהרצאה ומסדנה של ד"ר שירלי הר-צבי בנושא "הוראת קריאה וכתיבה בכיתה הטרוגנית"​ – נושא שמעסיק למעשה את כל המורים לעברית, גם בתפוצות וגם בישראל. ההרצאה הייתה מקצועית, מחדשת ויישומית. המורים הרבו לשאול,  התעניינו במידע נוסף, וביקשו לקבל את תוכן ההרצאה והמצגת כדי להיעזר בהן בעבודתם.
בחלקה האחרון של ההשתלמות התקיימה שיחה פתוחה ומרתקת שבה הציגו האורחים את הקשיים והצרכים שלהם כמורים לעברית בסביבות שאינן דוברות עברית ושאין בהן די ליווי ותמיכה מקצועית. נבדקו והועלו רעיונות ואפשרויות להמשך שיתופי פעולה ולסיוע מקצועי כללי או פרטני למורים המלמדים בחו"ל.​
ההשתלמות כולה, הן בצד התוכני הן בצד הארגוני, נבנתה ובוצעה על-ידי מכון מופ"ת, ומשובי המשתתפים מציינים את התרומה המקצועית והאירוח ל"מופת"​​